top of page

Sokołowscy - miejsca związane z rodziną

Źródło: Wikipedia

 

Cmentarz na Służewie przy ulicy Wałbrzyskiej 

- cmentarz rzymskokatolicki na warszawskim Mokotowie

 

Historia

Cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej, został założony w 1900 (choć prawdopodobnie na tym terenie chowano wcześniej, m.in. poległych w trakcie insurekcji kościuszkowskiej). Leżą tu m.in. żołnierze, którzy zginęli w okolicach Warszawy w roku 1914, a także (w tym samym miejscu) żołnierze polegli w trakcie II wojny światowej. Jest tu pochowanych 1717 ofiar kampanii wrześniowej, co upamiętnia tablica z napisem Cmentarz wojenny, na którym pochowano w kwaterze A: 493 rozpoznanych i 1224 nierozpoznanych żołnierzy WP i osób cywilnych – ofiar nalotów i bombardowania broniącej się Warszawy w 1939 r. Znajdują się tu również groby 82 powstańców warszawskich z Pułku Baszta. Na tablicy upamiętnia to napis w kwaterze B: 39 rozpoznanych i 43 nierozpoznanych żołnierzy AK pułku "Baszta", poległych w czasie powstania warszawskiego 1944. Cmentarz został powiększony w 1955. Na terenie włączonym w obręb cmentarza w latach 60., a być może także na terenie przyległego do cmentarza parkingu, w latach 1945-1956 potajemnie chowano bezimienne ofiary terroru komunistycznego.

 

Źródło: mojchorzow.pl

 

Historia miasta

Centrum (Królewska Huta)

 

Królewska Huta to historyczna nazwa miasta położonego wokół Huty Królewskiej i kopalni Król, obejmującą dzisiejsze centrum Chorzowa. (…)

Skąd pomysł na budowę huty akurat w tym miejscu? Już w XVI w. w rejonie Chorzowa prowadzono eksploatację rud srebrno-ołowiowych, a w niedalekim Chorzowie działała kopalnia „Księżna Jadwiga” założona przez odkrywcę złóż węgla, ks. Ludwika Bojarskiego.

Jednak główna zasługa w powstaniu miasta należy do hrabiego Fryderyka von Redena. (…) 18.07.1868 r. król pruski Wilhelm I wydał dekret o treści: „Zezwala się, aby samodzielny obszar Królewska Huta w powiecie Bytom, Górny Śląsk, i przyległe części składowe sąsiednich obszarów dworskich i obwody gminne […] były włączone w jednolity komunalny i policyjny obwód. Temu to związkowi […] nadaje się niniejszym ustrój gminy miejskiej pod nazwą Stadt Königshütte”.

(…) W 1884 r. zmieniono oficjalną nazwę miasta na Stadt Königshütte Oberschlesien (miasto Królewska Huta na Górnym Śląsku). Samodzielnym powiatem Królewska Huta została w 1898 r. (wydzielenie z bytomskiego). Ratusz powstał w 1879 r. Istotne dla rozwoju miasta było uruchomienie linii kolejowych w drugiej połowie XIX w. W 1898 r. powstała elektrownia między miastem a wsią Chorzów.

W 1922 r. Królewska Huta została włączona do Polski. (...) W 1934 do Królewskiej Huty przyłączono Chorzów i Nowe Hajduki, zmieniając przy tym nazwę całej miejscowości na staropolski Chorzów. W 1938 r. powstał nowy herb miasta, a jeszcze przed wybuchem II wojny światowej do Chorzowa przyłączono Wielkie Hajduki. Nazwa Königshütte wróciła na czas okupacji niemieckiej. Po wojnie powrócono znów do nazwy Chorzów, która obowiązuje do dziś.

Autor: (prym)

Źródła: Roman Liczba, Chorzów A.D. 2000. Nietypowy przewodnik po mieście dla młodzieży i dorosłych, Chorzów 2000. Zeszyty Chorzowskie t. 3, (red.) Zbigniew Kapała, Chorzów 1999.

Źródło: Wikipedia

 

Lwów – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

Lwów jest położony na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią, ok. 70 km od granicy polsko-ukraińskiej.

Teren miasta ma charakter pagórkowaty, średnia wysokość wynosi 296 m n.p.m. Najwyższy punkt w mieście to wzgórze Wysoki Zamek, wznoszące się na wysokość 409 m. Z jego szczytu roztacza się panorama historycznego centrum miasta z charakterystycznymi zielonymi dachami kościołów i architekturą z różnych epok.

Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, węzłem lotniczym, kolejowym i drogowym, jest siódmym co do liczby ludności miastem Ukrainy.

Założony ok. 1250 przez króla Daniela I Halickiego, który nazwał miasto Lwowem na cześć swojego syna Lwa. W latach 1349-1370 w składzie Królestwa Polskiego, 1370-1387 w składzie Królestwa Węgier, od 1387 do 1772 ponownie w składzie Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, od 1434 był stolicą województwa ruskiego Korony. Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Od pierwszego rozbioru (1772) pod władzą Austrii, jako stolica Królestwa Galicji i Lodomeriikraju koronnego w składzie Austro-Węgier, aż do ich upadku (1918).

W okresie zaborów był jednym z najważniejszych ośrodków nauki, oświaty i kultury polskiej oraz centrum politycznym i stolicą Galicji.

W listopadzie 1918 przedmiot zbrojnego sporu terytorialnego odradzającego się państwa polskiego i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, proklamowanej przez ukraińskich polityków Galicji Wschodniej. Od 23.12.1920 do 16.08.945 stolica województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej, największe miasto Małopolski Wschodniej.

Według danych z rocznika statystycznego z 1931 r., przed II wojną światową, Lwów zamieszkiwało około 63,5% Polaków, 24,1% Żydów, 7,8% Ukraińców, a także 3,5% Rusinów i 0,8% Niemców.

W okresie II wojny światowej pod okupacją sowiecką, niemiecką i ponownie sowiecką. W konsekwencji decyzji mocarstw wielkiej trójki zapadłych na konferencji jałtańskiej znalazł się w granicach USRR, a ludność polska została wysiedlona przez władze sowieckie. Od 1991 w granicach niepodległej Ukrainy. (...)

Historyczne centrum Lwowa zostało w 1998 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Współcześnie Lwów stanowi ważny ośrodek nauki i kultury na Ukrainie. Działa tu Uniwersytet Lwowski (powstały w 1661), Politechnika Lwowska (1844), Lwowska Galeria Sztuki (1897), Teatr Wielki (1900) i Polski Teatr Ludowy (1958). Miasto jest głównym ośrodkiem kultury i życia społecznego mniejszości polskiej na Ukrainie.

 

 

Cmentarz Janowsk– cmentarz we Lwowie, na Kleparowie, założony w 1883 i funkcjonujący do chwili obecnej; zajmuje około 45 ha powierzchni, jednak jest uboższy i mniej okazały od Cmentarza Łyczakowskiego.

W okresie II Rzeczypospolitej na Cmentarzu Janowskim wybudowano istniejące do dziś kwatery ofiar walk polsko-ukraińskich o Lwów z lat 1918-1920, zarówno żołnierzy polskich jak i żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej.

Na Cmentarzu Janowskim mieszczą się także groby jeńców wojennych z okresu I wojny światowej.

Do cmentarza przylegał cmentarz żydowski z nowoczesną ogromną halą pogrzebową z 1912. Cmentarz ten, jak i hala pogrzebowa zostały zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej i w czasie powojennych rządów sowieckich. 

Grób rodziny Skołowskich,

Lwów, Cmentarz Janowski

Prawa do dysponowania publikacją (zdjęciem): CC-BY-NC biblioteka - udostępniła Barbara Sokołowska-Kurek

bottom of page