top of page

Krasińscy - miejsca związane z rodziną

Zdjęcia pięknych pól mazowieckich

Daria Masłowska

z domu Sokołowska

z dziadka Krasińska

Mazowsze, genealogia.waw.pl
Mazowsze, genealogia.waw.pl

 

Gmina Gozdowo (obecnie) położona jest w centralnej części Polski, południowej części powiatu sierpeckiego.Wieś Gozdowo leży w odległości 15 km od miasta Sierpca i 25 km od miasta Płocka. Sąsiadami ościennymi są gminy: Sierpc, Zawidz, Bielsk, Stara Biała, Brudzeń Duży i Mochowo. Aktualny wykaz miejscowości Gminy Gozdowo: Antoniewo, Białuty, Bombalice, Bonisław, Bronoszewice, Cetlin, Czachorowo, Czachowo, Czarnominek, Dzięgielewo, Głuchowo, Gnaty, Golejewo, Gozdowo, Kolczyn, Kolonia Przybyszewo, Kowalewo Podborne, Kowalewo-Boguszyce, Kowalewo-Skorupki, Kozice, Kuniewo, Kurowo, Kurówko, Lelice, Lisewo Duże, Lisewo Małe, Lisice-Folwark, Łysakowo, Miodusy, Ostrowy, Reczewo, Rempin, Rękawczyn, Rogienice, Rogieniczki, Rycharcice, Smorzewo, Stradzewo, Węgrzynowo, Wilkowo, Zakrzewko, Zbójno.

Gmina Mochowo (obecnie) położona jest w zachodniej części województwa mazowieckiego w powiecie sierpeckim i graniczy z gminami: Szczutowo, Sierpc, Gozdowo, Brudzeń Duży w powiecie płockim oraz Tłuchowo w województwie kujawsko-pomorskim. Gmina liczy 43 miejscowości położone w 40 sołectwach. Posiada dobre powiązania komunikacyjne z gminami sąsiednimi, powiatami, oraz województwem kujawsko – pomorskim.

Sołectwa gminy: Adamowo, Bendorzyn, Bożewo, Bożewo Nowe, Cieślin, Dobaczewo, Dobrzenice Małe, Florencja, Gozdy, Grabówiec, Grodnia, Kapuśniki, Kokoszczyn, Ligowo, Ligówko, Lisice Nowe, Łukoszyn, Łukoszyno-Biki, Malanowo Nowe, Malanowo Stare, Malanówko, Mochowo, Mochowo-Dobrzenice, Mochowo-Parcele, Myszki-Żabiki, Obręb, Osiek, Romatowo, Rokicie, Sulkowo-Bariany, Sulkowo Rzeczne, Śniechy, Załszyn, Zglenice-Budy, Zglenice Duże, Zglenice Małe, Żółtowo, Żuki, Żurawin, Żurawinek.

Źródło: Wikipedia

Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie – jeden z większych cmentarzy w Polsce i Europie, o powierzchni 143 ha położony na Młocinach i na Wólce Węglowej w dzielnicy Bielany. (...)

Prace projektowe pod kierunkiem architekta krajobrazu prof. Longina Majdeckiego wykonano w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego "Stolica". Cmentarz Komunalny Północny został zaprojektowany na planie nieregularnego wieloboku, który graniczy z Lasem Młocińskim oraz ulicami Wóycickiego, Wólczyńską i Estrady. Na powierzchni 143 ha powstało 800 kwater grzebalnych, posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew i krzewów ozdobnych, wybudowano: ponad 200 km dróg i alejek, dom pogrzebowy z 3 salami ceremonialnymi (m.in. dla zmarłych wyznania katolickiego i świeckich) oraz przechowalnią zwłok, spopielarnię, kancelarię, pawilony przy wejściach, kwiaciarnię, parkingi i drogi dojazdowe.

Źródło: Wikipedia

Zawidz – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sierpeckim, w gminie Zawidz na trasie linii kolejowej SierpcNasielsk i przy drodze wojewódzkiej nr 561 oraz na pograniczu Równiny Raciąskiej i Wysoczyzny Płońskiej.

Miejscowość jest siedzibą gminy Zawidz.

Do 1954 r. siedziba wiejskiej gminy Kosemin. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.

Źródło:  TRADYCJA  MAZOWSZA, powiat sierpecki, Przewodnik subiektywny,

Autor: Bogdan Gąsiorowski 

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Agencja Wydawnicza „Egros”, Warszawa 2013, 

Mochowo, str. 91

(...)

„Na skrzyżowaniu dróg przed Urzędem Gminy z dala widzimy ustawioną na wysokim postumencie figurę Chrystusa. Została ona w 1903 r. ufundowana przez Jana Bessera.”

Jan Ignacy Besser (fundator figury) w 1883 r. brał ślub w  Mochowie z Leokadią Bogacką,

w 1888 r. zmarła w Mochowie Franciszka Besser – mama Jana i Balbiny Krasińskiej (żony Wojciecha Krasińskiego),

a na cmentarzu w Mochowie znajduje się, do dnia dzisiejszego, grób Leokadii Besser, która zmarła w 1931 r.

Źródło: Wikipedia

"Dzwonkowa"

Zaraz po I wojnie światowej, bo w 1918 r. - w Warszawie powstaje Państwowa Wytwórnia Aparatów Telegraficznych i Telefonicznych (PWATiT).

W 1931 r. PWATiT łączy się z Państwową Wytwórnią Łączności tworząc Państwowe Zakłady Tele- i Radiotechniczne (PZTiR) zwane popularnie "Dzwonkowa". Tuż przed wybuchem wojny PZTiR jest jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów w Polsce (4,5 tys. pracowników!). Przedwojenny adres Grochowska 30 to był prestiż i synonim nowoczesnego polskiego przemysłu.

Źródło: Wikipedia

 

Chicago – miasto w USA, położone nad jeziorem Michigan w stanie Illinois.

Chicago stanowi trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych po Nowym Jorku i Los Angeles.

Jest głównym centrum biznesowym, kulturalnym oraz naukowym Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych.

Na początku drugiej połowy XVIII w. okolice przyszłego Chicago były zamieszkane wyłącznie przez Indian, głównie ze szczepu Illinois (..) Pierwszym nieindiańskim osadnikiem był czarnoskóry Jean Baptiste Point du Sable, który pochodził z Haiti i osiedlił się w okolicy między rokiem 1770 a 1780. (...)

12.08.1833 r. Chicago, które miało wtedy 350 mieszkańców, otrzymało prawa miasteczka. Siedem lat później miasto miało już 4000 mieszkańców. 4.03.1837 r. Chicago otrzymało prawa miejskie. (...) 

W 1857 r. Chicago było już największym miastem na północnym wschodzie ówczesnych Stanów Zjednoczonych i miało ponad 90 tys. mieszkańców. (…)

W 1871 r. duża część miasta została zniszczona w ogromnym pożarze, jednej z największych katastrof XIX w. (…) To nieszczęście dało okazję do zaprojektowania i zbudowania nowego miasta z nowymi rozwiązaniami urbanistycznymi i architektonicznymi. (...) Nowa architektura była niezwykle oryginalna, a nowy „styl chicagowski” miał wpływ na rozwój wielu innych miast na świecie. Pierwszy na świecie drapacz chmur Home Insurance Building został zbudowany w Chicago w 1885. (...) 

Na przełomie XIX i XX w. miasto rozwijało się bardzo gwałtownie (nawet według amerykańskich standardów), głównie z powodu napływu ogromnej rzeszy imigrantów z Europy. W 1900 r. miasto liczyło około 1,7 mln mieszkańców, a w 1910 r. już prawie 2,2 mln mieszkańców. (…)

Wielki ośrodek handlowo-finansowy (cztery giełdy, w tym największa na świecie giełda płodów rolnych – ang. US Mercantile Exchange). Dawniej centrum przemysłu metalurgicznego, obecnie elektromaszynowego, ponadto maszynowego, chemicznego, przetwórczo-spożywczego. Siedziba wielu koncernów (...)

Największe poza Polską skupisko Polaków i Amerykanów pochodzenia polskiego (około 1,1 mln Amerykanów polskiego pochodzenia, w tym około 250 tys. mówiących na co dzień po polsku). W czasie I wojny światowej w Chicago mieszkało 351 600 ludności polskiej, tym samym więcej niż rdzennej polskiej ludności Warszawy. (...) Dzisiaj Polacy również są tam obecni ale są już tam mniejszością. 

Źródło: „Ster” pismo pracowników żeglugi, Gdańsk 1-15 lipca 1956 r.

 

Codzienny marynarski trud

 

Wyszliśmy na morza i oceany. Statki nasze zawijają do najodleglejszych portów świata. (…)

Nie pierwszej młodości jest nasza flota. Z nieukrywaną zazdrością patrzymy na obce nowoczesne szybkie statki. Niedawno zaczęliśmy budowę takich. Bliski już czas, że takich jednostek będziemy mieli coraz więcej. Zasila naszą flotę „dziesięciotysięcznik”, nowe motorowce. Na razie musimy nawigować na takich statkach jakie są. (…)

Z 38 pozycji, jakie figurowały na specyfikacji opracowanej przez dział maszynowy, do remontu stoczniowego pozostało tylko 13. Większość bowiem prac remontowych została wykonana przez marynarzy lub stoczniowców na postojach pod przeładunkiem w Szczecinie i Hamburgu. W rezultacie – przegląd roczny motorowca „Mazury” trwał nie 35, jak zaplanowano, a tylko 5 dni. (…)

Analiza kosztów eksploatacji statku uzmysłowiła marynarzom wielkość start, jakie wynikają z powodu długotrwałych postojów stoczniowych. Postanowili więc skrócić roczny remont do niezbędnego minimum czasu. Dotrzymali słowa. Wygospodarowali ponadplanowo miesiąc eksploatacji statku. W przeliczeniu na pieniądze równa się to uzyskaniu 29 322 zł dewizowych za frachty i zaoszczędzeniu 270 000 zł obiegowych na kosztach własnych statku. Mają więc z czego radować się: as. masz. Stańczak, monter Łukasiewicz, bosman Wierzyński i pr. pokł. Krasiński, którzy między innymi przyłożyli ręki i wykazali dużo serca, aby wykonać podjęte zobowiązanie.

Realizacja takich i podobnych zobowiązań znacznie polepszyła gotowość techniczną floty PMH. (…)

Źródło: Wikipedia

Bonisław – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sierpeckim, w gminie Gozdowo.

Wieś wzmiankowana na przełomie XII i XIII w. w inwentarzu dóbr biskupstwa płockiego. O kościele parafialnym w Bonisławiu wspomina dokument z 1350, prawdopodobnie istniał on już wówczas od około 100 lat. Drewniana konstrukcja, przebudowywana kilkakrotnie, spłonęła w 1942 od uderzenia pioruna. Obecną, murowaną świątynię, wzniesiono w 1978, ze starej zachowała się chrzcielnica w stylu barokowym i kilka obrazów.

Na cmentarzu w Bonisławiu znajduje się neogotycka kaplica cmentarna wzniesiona w 1905. Przy kaplicy z trzech stron dobudowano katakumby, nadając jej plan krzyża. Fundatorem kaplicy był Franciszek Strusiński.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa płockiego.

Zródło: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom V, strona 299-300.

 

Lisewo

4.) Lisewo Małe folw. i Lisewo Wielkie folw., pow. sierpecki, par. Gozdowo, odl. 12 w. od Sierpca, ma 61 mk., 8 dm., 245 mr.

L. Wielkie folw., ma urząd gminy, szkołę pocztową, 10 dm., 118 mk. 307 me. ziemi i 49 mr. nieużytków.

Gm. L. należy do sądu gminnego 1 okr. we wsi Borkowo Kościelne, st. pocz. Bielsk, ma 549 dm., 5400 mk., gruntu 21260 mr., w tem nieużytków 1563 mr.

W gminie znajduje się: 5 kościołów, 2 szkoły, 1 kaplica, 7 wiatraków, 2 wodne młyny, 10 karczem, 1 tartak, urząd gminy, dom przytułku dla starców.

W skład gminy wchodzą, następujące wioski: Antoniewo, Borzewo, Brudnice, Będożyn, Głuchowo Bernaty, Głuchowo Grądy, Golejewo, Gozdowo,

Dzięgielewo, Dzięgielewko, Dobrzenice-Wielkie, Dobrzenice-Małe, Żabiki,  Żuki, Żółtowo, Żurawinek, Żurawin Wielki, Żurawin, Jakubowo, Zakrzewko, Załuszyn, Zglenice-Wielkie, Zglenice-Małe, Zglenice-Budy, Kozice, Kolczyn, Kotarczyn, Kurowo, Kurówko, Lisice, Lisewo-Wielkie, Lisewo-Małe, Łukaszyno-Byki, Mocgowo, Myszewo, Myszki, Przybojewo, Przyvyszewo, Rempin, R-Budy, Rechty, Rudniki, Rękawczyn, Romotowo, Smoszewo, Sułkowo-Błony, Sułkowo-Baryjany, Sułkowo-Jasionki, Czarnominek, Czarnomin, Czachowo, Czachówko, Cendrowo, Cieślin.   Br. G.

Źródło: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom X, strona 918-919.

 

Smoszewo

2.) Smoszewo, wś i fol. pow. sierpecki, gm. Lisewo, par. Kurowo, odl. o 12 w. od Sierpca, ma 7 dm., 86 mk.

W 1827 r. 5 dm., 43 mk.

W 1885 r. fol. S. lit. AB i Krasino rozl. mr. 335: gr. or. i ogr. mr. 241, łąk mr. 9, past. mr. 45, lasu mr. 27, nieuż. mr. 10; bud. mur. 7, drew. 3; pokłady torfu.

Wś S. os. 6, mr.12.

Powiat Sierpski
wczesnośredniowieczne cmentarzyska „szkieletowe”
     Powiat Sierpski
_______
Karol Dobrzeniecki, Wikipedia
      Cmentarzyska
_______

Lokalizacja wczesnośredniowiecznych cmentarzysk „szkieletowych”

w okolicach Gozdowa:

1. Romatowo, gm. Mochowo,

2. Kurowo (Kozice-Smorzewo), gm. Gozdowo,

3. Smorzewo, wzgórze Krasino, gm. Gozdowo,

4. Gozdowo, gm. loco,

5. Gnaty, gm. Gozdowo,

6. Łysakowo, gm. Gozdowo.

Mapa okolic Kurowa
gm. Gozdowo
_______
Lokalizacja cmentarza epidemicznego w Kurowie (czerwona strzałka) na mapie Karte des Westlichen Russlands z 1915 r.

Gmina Gozdowo - dowody na to że tam rodzili się, żyli  i umierali Krasińscy

Gozdowo - Wojciech Krasiński

Lisewo - Salomea Krasińska

Gozdowo - Marianna Krasińska

bottom of page